Ważne czynności podczas wyboru własnych czterech kątów

Ważne czynności podczas wyboru własnych czterech kątów

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań własnego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper, a lokalem z tzw. „rynku wtórnego”. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest najlepsze”, decyzja nie jest wcale prosta i wymaga spokojnego rozważenia i zidentyfikowania swoich potrzeb. W naszym poradniku, postaramy się przybliżyć wszystkim interesującym się kupnem własnego lokum, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór między rynkiem pierwotnym, a wtórnym.

Lokalizacja jest bezsprzecznie istotnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby szukające własnego mieszkania. Jest to czynnik, w sporym stopniu warunkujący popularność oraz koszt , jaką trzeba zapłacić za daną nieruchomość.
Osiedla mieszkaniowe, budowane przez deweloperów są z reguły umieszczone na obrzeżach miast, co jest spowodowane dostępnością gruntów budowlanych oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Atutem wspomnianej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejszy ruch, minusem – przymus dojazdu np. do pracy.
Osobom interesującym się mieszkaniem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie wyjątków od powyższej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W tym wypadku muszą jednak liczyć się z wyższą ceną, jaką przyjdzie im za swoje Cztery Kąty.

plik-0013Nierzadko decyzja o nabyciu lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej podejmowana jest tylko na podstawie analizy dostarczonych makiet budowanej inwestycji. Taki stan rzeczy sprawia, że osoby zzainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o realnych atutach i wadach nieruchomości dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku wtórnego. Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć mieszkanie, co na pewno pozwoli mu przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu nieruchomości w znacznym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o kupnie mieszkania z rynku wtórnego mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia. Czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi dopracowanie otaczających je skwerów czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę miejscowej infrastruktury. Trochę gorzej sprawa wygląda w w odniesieniu do inwestycji deweloperskich, w przypadku, których stopień rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Możliwość przystosowania lokalu do własnych oczekiwań jest istotną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
Na tym polu zdecydowaną przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego. Deweloperzy często oprócz lokali w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przeprojektowania lokalu według sugestii nabywcy, co daje nabywcy możliwość dostosowania mieszkania do własnych potrzeb już w czasie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz związanych z nim opłat.
Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na wykorzystaną przy budowie nieruchomości technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niewykonalny. Jest to spory minus lokali z „drugiej ręki”.

W sytuacji, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, nabywca musi wnieść opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów sądowych i notarialnych, kupujący musi pokryć podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % ceny transakcyjnej. W sytuacji, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi również zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, żeby dokonać trafnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego, a wtórnego, trzeba prawidłowo zidentyfikować własne potrzeby oraz wnikliwie przeanalizować kilka ważnych elementów, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.